LV
RU EN
Iestatījumi
Fonta izmērs
Kontrasts

Ādolfa Alunāna memoriālais muzejs

Iestatījumi
Fonta izmērs
Kontrasts
Jelgavas muzejs
LV
RU EN
Sākums BrīvbrīdisIzziniPirms 154 gadiem izdota Jura Alunāna grāmata “Tautas saimniecība”

Pirms 154 gadiem izdota Jura Alunāna grāmata “Tautas saimniecība”

Pirms 154 gadiem tika izdota Jura Alunāna grāmata “Tautas saimniecība”, turklāt to izdeva viņa brālis Heinrihs jeb Indriķis Alunāns.

Atšķirsim lapu 1867. gada martā izdotajai grāmatai, lai lasītu Jura Alunāna rakstīto, kas tad īsti ir tautas saimniecība:

“Kādā vīzē tautai būs savas vajadzības apkopt, ja tā grib zelt, to mūs māca īpaša zināmība, ko ar svešu vārdu sauc par „politīgu ekonomiju” un ko mēs ar latviešu vārdu varam saukt par „tautas saimniecību”. Šī mācība par tautas saimniecību ievēro tautas dzīvošanu locekļu starpā, parāda kādas vajadzības katram loceklim, katrai famīlijai un katrai tautai ir, izstāsta, kādā vīzē šīs vajadzības apmierināmas, un pēcgalā uzstāda likumus, pēz kuriem tautām jādzīvo, ja grib laimi un varu panākt, un kas pārkāpējus uz karstām
pēdām grūti soda. Kā ikkatris cilvēks, tā arī katra tauta dzenās pēc mantas. Ap mantu visa pasaule griežas. Tāpēc arī tautas saimniecība ir mācība par mantu. Kas nu ir manta? To mēs nākošā nodaļā redzēsim.”
(Juris Alunāns “Tautas saimniecība”, 5.-6. lpp)

Gan to, kas ir manta, gan visu citu grāmātā rakstīto varat lasīt Latvijas Nacionālās bibliotēkas Digitālajā bibliotēkā:
http://gramatas.lndb.lv/periodika2-viewer/view/index-dev.html?lang=fr&fbclid=IwAR3DIb7wrdFUxeaTXrJSRmQxiPbpXPIQfqTpxXIqxDo77f6RCjMLRQa5Ouw#panel:pp|issue:/g_001_0303028925

30.03.2021.