LV
RU EN
Iestatījumi
Fonta izmērs
Kontrasts

Ādolfa Alunāna memoriālais muzejs

Iestatījumi
Fonta izmērs
Kontrasts
Jelgavas muzejs
LV
RU EN
Sākums IzstādesDzintras un Andreja Zvejnieku piemiņas izstāde “Ainavas un ziedi” (2019)

Dzintras un Andreja Zvejnieku piemiņas izstāde “Ainavas un ziedi” (2019)

Dzintras un Andreja Zvejnieku piemiņas izstādi “Ainavas un ziedi” būs iespējams apskatīt no 1. februāra līdz 28. februārim.

Izstādes atklāšana notiks 1. februārī, plkst. 17.00 Ādolfa Alunāna memoriālajā muzejā.

2019. gada pirmajos mēnešos Dzintra un Andrejs Zvejnieki kļūst astoņdesmitgadnieki.

Dzintra pasaulē nāca 1939. gada 9. martā Liepājā, kur mācījās Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolā, bet Andrejs piedzima 1939. gada 6. janvārī Sunākstē un mācījās Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā, bet abi satikās Latvijas Mākslas akadēmijā, mācoties Interjera un iekārtas nodaļā.

Pēc studijām (Dzintra pabeidza 1966. gadā, Andrejs – 1969. gadā) kopš 1970. gada abu dzīve ritēja Jelgavā viena otrai līdzās, veidojot interjerus un sienu gleznojumus (pieminot tikai nozīmīgākos)
restorānā „Ščecina” Rīgā, restorānā „Lielupe” Jelgavā (abi 1971),
Petropavlovskas Drāmas teātrī Krievijā (1972),
rūpnīcā „Spodrība” Dobelē, Jelgavas rajona kultūras namā (1979-1980),
LLU Lauku inženieru fakultātē Jelgavā (1983).

Andrejs vēl darinājis sienu gleznojumus Jelgavas 2. vidusskolā (tagad Valsts ģimnāzijā, 1985), Krišjāņa Barona zālē Jelgavas pilsētas bibliotēkā (1986).

Viņš bija arī sabiedriski aktīvs cilvēks: bijis Jelgavas rajona galvenais mākslinieks (1983-1986), pilsētas deputāts, Jelgavas mākslinieku organizācijas vadītājs (1974-1978). 1986. gadā nodibināja Jelgavas Mākslas skolu un bija tās pirmais direktors.

Abi mākslinieki sevi radoši izteica arīdzan glezniecībā.

Dzintra pievērsās akvarelim, gleznojot gan ainavas, gan ziedus, apliecinot sevi kā izkopta kolorīta mākslinieci. Viņas darbi joprojām izceļas ar vieglu gleznojumu, maigām toņu saskaņām, romantisku pasaules skatījumu un sievišķīgu siltumu.

Andrejs ar akvareļa, bet visbiežāk ar eļļas krāsām gleznoja klusās dabas un Zemgales ainavas. Viņa reālistiskais īstenības atveidojums atklāj apkārtni visai ikdienišķā tvērumā, kurā atrod apgarotu poētiku. Viņa ainavas atspoguļo tās dienas stundas, kad saule nav spoža, bet daba kļūst tonāli bagāta.

Izstādē skatāmi materiāli no ģimenes arhīva, tostarp vizuālais materiāls par Dzintras Zvejnieces tēva grafiķa Kārļa Saukas dzīvi, un abu jubilāru gleznas un akvareļi, kas glabājas Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā.

Mg. art. Māris Brancis, izstādes kurators

28.01.2019.