Ādolfa Alunāna memoriālais muzejs
Režisorei Lūcija Ņefedovai 90 (2023)
Kā notvert izrādi? Kā notvert dzīvi? Abas ir mirklīgas un labā izpildījumā liek sevi atcerēties ilgi, un atstāj neizdzēšamu iespaidu uz apkārtējiem. Un tomēr tās paliek netveramas.
Režisore Lūcija Ņefedova bija spilgta dāma – izstādē to var redzēt viņas krāšņajos tērpos. Viņa goddevīgi strādāja teātrī – par to vēstī viņas apbalvojumi dažādos laikos. Gan viņa pati, gan viņas līdzgaitnieki tverti dzīves mirkļos fotogrāfijās. Lūcijas Ņefedovas lielā mīlestība – teātris – veidojas kā mozaīka no atsevišķām daļām: afišas, programmiņas, lugu eksemplāri, dekorāciju skices, meti, maketi.
Tas viss kopā rada iespaidu par lielo personību, kuru tik daudziem jelgavniekiem bijusi laime pazīt.
Lūcija Ņefedova (1933-2022) lielāko mūža daļu pavadīja, darot bagātāku Jelgavas kultūras dzīvi. Viņa bija Ādolfa Alunāna Jelgavas teātra režisore kopš 1965. gada līdz pat mūža beigām, izaudzinot vairākas paaudzes ne tikai teātra spēlētāju, bet arī skatītāju. Būtisks ieguldījums Jelgavas kultūrā ir Lūcijas Ņefedovas paveiktais Ādolfa Alunāna memoriālā muzeja izveidē – režisore pati un teātris kopā sadarbībā ar Ādolfa Alunāna mazdēlu Ādolfu Švānbergu izveidoja sabiedrisko muzeju, kas vēlāk pārtapa un turpina būt Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un Mākslas muzeja filiāle.
Lūcijas Ņefedovas atbildīgais darbs Alunāna teātra dalībniekiem deva iespēju satikt mūsu dramaturgus Gunāru Priedi un Paulu Putniņu, viņas audzinātais kolektīvs bija gana spēcīgs, lai pat skatuves karaliene Elza Radziņa būtu ar mieru kāpt ar viņiem uz vienas skatuves dēļiem izrādē “Filumena Marturano”.
Būdama gan Alunāna teātra režisore, gan J. Vītola Valsts konservatorijas pasniedzēja, Lūcija Ņefedova bijusi skolotāja aktieriem, režisoriem, kultūras darbiniekiem un visdažādāko profesiju pārstāvjiem, kam teātris ir nopietns brīvā laika prieks.
Lūcija Ņefedova par saviem sasniegumiem saņēmusi: 1983. gadā LPSR Nopelniem bagātās kultūras darbinieces nosaukumu, 1998. gadā Jelgavas pilsētas augstāko apbalvojumu – Goda zīmi un Latvijas valsts augstāko apbalvojumu – Triju Zvaigžņu ordeni, kā arī 2004. gadā Valsts Kultūrkapitāla fonds viņai piešķīra mūža stipendiju par ilggadēju darbu un lielo ieguldījumu Latvijas teātra mākslas attīstībā.
Izstādi var apskatīt no 2023. gada 3. februāra līdz 12. martam.
03.02.2023.