LV
RU EN
Iestatījumi
Fonta izmērs
Kontrasts

Ādolfa Alunāna memoriālais muzejs

Iestatījumi
Fonta izmērs
Kontrasts
Jelgavas muzejs
LV
RU EN
Sākums PakalpojumiPedagoģiskās programmas

Pedagoģiskās programmas

Ādolfa Alunāna muzejs piedāvā dažādas muzeja pedagoģiskās programmas ar kuru palīdzību bērniem ir iespēja iejusties aktiera profesijā, ieraudzīt skatuves aizkulises, kā arī uzzināt par teātra pirmsākumiem un Ādolfa Alunāna devumu teātra izveidē un attīstībā. Pedagoģiskās programmas ir izveidotas dažādām vecuma grupām – izvēlieties sev piemērotāko, piesakieties un nāciet ciemos!

Mūsu piedāvātās programmas: 

  • Lai top tēli
    (bērnudārza audzēkņiem, 1.-4. klases skolēniem)
  • Uz bīnes jāprot grozīties jeb iepazīsim teātri!
    (bērnudārza audzēkņiem, skolēniem, pieaugušajiem)
  • Rakstnieku duelis
    (5.-12. klases skolēniem,  pieaugušajiem)
  • Ar pasaku un dziesmu
    (bērnudārza audzēkņiem, 1.-4. klases skolēniem)
  • Muzikāli dramatiska soareja
    (10.-12. klases skolēniem, pieaugušajiem)

Ieejas maksa:

Pieaugušajiem  1,50
Jelgavas skolu skolēniem Bez maksas
Citu pilsētu skolu skolēniem € 1,00

 

Mērķauditorija: bērnudārza audzēkņi, 1.-4. klases skolēni

Norises ilgums: 40 minūtes

Nodarbība “Lai top tēli” paredzēta, lai iepazīstinātu pašus jaunākos muzeja apmeklētājus ar teātri.

Nodarbības sākumā apmeklētāji ar muzeja darbinieka palīdzību nosauc dažādas ar teātri saistītas profesijas un kopā tās apspriež. Pēc tam, skatoties video, kurā tiek uzklāts grims, cenšas uzminēt, kādai lomai grims paredzēts.

Pēc video noskatīšanās apmeklētājiem ir iespēja iejusties kostīmu mākslinieku lomā – viņi saņem aploksni, kurā ielikta aktiera vai aktrises papīra lelle un attēls viņu atveidotajai lomai (piemēram, vilks, saule, ziema). No dažādiem papīra tērpiem jāizvēlas lomai atbilstošs kostīms. Kad visi atraduši īstos kostīmus, visi apskata paveikto un kopīgi apspriež, kā noteiktas tērpu detaļas palīdz skatītājam saprast, kādu tēlu aktieri atveido. Pēc tam apmeklētāji var uzzīmēt paši sevis iecerētus kostīmus uz lapām, kur iezīmēts cilvēka apveids.

Nodarbībā tiek rosināta jauno apmeklētāju fantāzija, spēja saskatīt detaļas un radīta izpratne par dažādām ar teātri saistītām profesijām.

 

Mērķauditorija: bērnudārza audzēkņi, skolēni, pieaugušie

Norises ilgums: 40 minūtes – 1 stunda

Nodarbībā “Uz bīnes jāprot grozīties jeb iepazīsim teātri!” apmeklētāji iepazīst teātri gan tā aizsākumos caur Ādolfa Alunāna dzīvi, gan tā radošajā garā, paši izspēlējot izrādi.

Sākumā apmeklētāji muzeja otrajā stāvā apskata Ādolfa Alunāna memoriālo dzīvokli un iepazīst latviešu teātra tēva dzīvi un radošo darbību, savukārt nodarbības radošo daļu muzeja darbinieks sāk ar īsu ievadu par teātri un tā terminoloģiju. Pēc tam skolēniem tiek sadalītas lomas un viņi izspēlē vecuma grupai atbilstošu literāru darbu – jaunākie skolēni pasaku un/vai Alunāna laika jokus, vecākie skolēni Alunāna laika jokus un/vai literāru darbu pēc vienošanās ar skolotāju.

Nodarbības noslēgumā muzeja darbinieks pievērš uzmanību tam, cik nozīmīgs izrādē ir skatītājs un kāda ir skatītāja kultūra, apmeklējot teātri.

Bērnudārza audzēkņiem un jaunāko klašu skolēniem, kuri vēl nav pārliecināti par savām lasīšanas spējām, teātra spēles laikā muzeja darbinieks pasaka priekšā tekstu, pirms tam paskaidrojot, ka teātrī tas ir sufliera darbs.

Pieaugušajiem teātra spēle dod iespēju brīvi darboties un kopīgi izsmieties.

Nodarbība ir iekļauta kultūrizglītības programmā “Latvijas skolas soma”.

 

Rakstnieku duelis

Mērķauditorija: 5.-12. klases skolēni,  pieaugušie

Norises ilgums: 40 minūtes – 1 stunda

Nodarbība “Rakstnieku duelis izveidota, lai ar interesantu uzdevumu palīdzību skolēni atkārtotu zināšanas literatūrā un teātrī, kā arī, lai veicinātu skolēnu spēju strādāt komandās.

Skolēni tiek sadalīti 2 komandās, kurām tiek doti dažādi uzdevumi, kurus var redzēt uz lielā ekrāna. Nodarbības norise līdzīga televīzijas prāta spēlēm. Uzdevumi veidoti atbilstoši dažādiem vecuma posmiem.

Uzdevumu veidi var būt: jautājumi ar atbilžu variantiem, jāpabeidz sakāmvārdus, dzejoļa fragmentā jāievieto izlaistie vārdi, jāatpazīst rakstnieki vai aktieri pēc viņu fotogrāfijām, jāatbild uz jautājumiem par video fragmentiem no filmām vai multfilmām, Latvijas kartē jāatzīmē nozīmīgas vietas.

Programmas beigās tiek apkopoti rezultāti un noskaidrots, kura komanda uzvarējusi. Spēle ir azartiska, bet laba daļa no atbildēm var būt arī laimes spēle – dalībniekiem tiek uzsvērts, ka svarīgākais ir komandas savstarpējā sadarbība.

Programma ir piemērota arī pieaugušajiem, kuri vēlas pārbaudīt savas zināšanas par kādu tēmu un jautrā nodabā sacensties savā starpā.

 

Ar pasaku un dziesmu

Mērķauditorija: bērnudārza audzēkņi, 1.-4. klases skolēni

Norises ilgums: 30 minūtes

Nodarbība “Ar pasaku un dziesmu paredzēta pašiem mazākajiem muzeja apmeklētājiem palīdz pierast pie kultūras pasākumiem.

Pusstundas laikā muzeja darbiniece lasa pasaku, kuras laikā kopā ar nodarbības dalībniekiem dzied dziesmas un aicina līdzdarboties ar kustībām un žestiem (piemēram, pasakā “Zaķis un ezis”). Nodarbības ilgums un darbību maiņa paredzēta, lai dotu iespēju jaunākajiem skatītājiem apgūt spēju klausīties un koncentrēties, lai viņi varētu augt par mūsu nākamo ieinteresēto skatītāju paaudzi.

Piesakot apmeklējumu, var izvēlēties, kuras pasakas lasījumu vēlētos noklausīties: “Spogulīt, spogulīt”, “Zaķu pavasara prieki”, “Vasaras raibumi”, “Līdz ausīm teātrī”, “Ar zīlēm un kastaņiem”, “Ciemos pie kasīšiem”, “Riekstu gaņģi un mandeļu gaņģi”, “Trīs sivēntiņi”, “Skaitīt, saskaitīt un pieskaitīt” un citas.

 

Muzikāli dramatiska soareja

Mērķauditorija: 10.-12. klases skolēni, pieaugušie

Norises ilgums: 1 stunda

Nodarbība “Muzikāli dramatiska soareja” domāta vecāko klašu skolēniem un pieaugušajiem. Nodarbība piemērota arī lasītāju klubiņiem.

Nodarbības ir tematiskas – var izvēlēties kādu no piedāvājuma (Teātra tēvs, Imants Ziedonis, Māris Čaklais un citas) vai vienoties par kādu citu autoru vai tēmu.

Dalībnieki sēž aplī un lasa dzeju un dalās pārdomās par to, visiem ir izdalīti tēmai atbilstošu dziesmu vārdi, kurus ģitāras pavadījumā kopā dziedāt.

Nodarbība veidota, lai muzeja viesi varētu pavadīt laiku atbrīvotā atmosfērā jūtoties kā pirms daudziem gadiem ciemiņi Ādolfa Alunāna rīkotā soarejā.